Sygnały myśliwskie - Koło łowieckie "Bażant"
10949
page-template-default,page,page-id-10949,mkd-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,mkd-theme-ver-1.9,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Sygnały myśliwskie

ZASTOSOWANIE SYGNAŁÓW MYŚLIWSKICH NA POLOWANIU ZBIOROWYM

W miejscu zbiorowego noclegu myśliwych, na godzinę przed wyruszeniem na polowanie trębacz gra sygnał „Pobudka”.
Przed rozpoczęciem odprawy gra się sygnał „Zbiórka myśliwych”.
Po ustawieniu się wszystkich uczestników polowania trębacze grają sygnał „Powitanie” . Wszyscy powinni go wysłuchać ze zdjętymi nakryciami głów.
W czasie odprawy kierownik polowania powinien m.in. przypomnieć uczestnikom polowania o sygnałach, które będą używane na polowaniu. Po zakończeniu odprawy trębacze grają sygnał „Apel na łowy” .
 Zasady wykonywania polowania przewidują stosowanie trzech sygnałów porządkowych: „Naganka naprzód”, Zakaz strzału w miot”, „Rozładuj broń”. Możliwe jest pominięcie pierwszego lub drugiego sygnału (najczęściej drugiego) zwłaszcza w terenie leśnym. Bezwzględnie musi być zawsze odtrąbiony sygnał „Rozładuj broń”. Te sygnały powinni podejmować i podawać dalej wszyscy posiadający rogi. A umieć je rozpoznawać powinien każdy myśliwy.
Po zakończeniu pędzenia trębacz zwołuje uczestników polowania sygnałem „Zbiórka myśliwych”. Na polowaniu jest zazwyczaj przerwa na spożycie śniadania. Trębacz oznajmiają ją sygnałem „Posiłek”.
Po jej zakończeniu trębacze wzywają wszystkich na dalsze polowanie sygnałem „Apel na łowy”.  Często na polowaniu odbywają się dodatkowe ceremonie takie jak: Wręczenie złomu, Ślubowanie, Pasowanie czy Chrzest Myśliwski którym przypisane są konkretne sygnały, co zostało opisane w zakładce Ceremoniał łowiecki.
Czas na posiłek
Na rozpoczęcie ceremonii pokotu trębacz gra sygnały „Koniec polowania” i „Hallali”.
Każde polowanie zbiorowe kończą rozkład upolowanej zwierzyny, ogłoszenie wyników i otrąbienie pokotu i odtrąbienie końca polowania. Po ułożeniu pokotu gra się sygnał „Zbiórka myśliwych”. Po jego usłyszeniu wszyscy uczestnicy polowania: myśliwi, goście oraz naganiacze i inni pomocnicy, zobowiązani są do zebrania się i ustawienia w określonym porządku. Opisanym w zakładce Ceremoniał łowiecki.
Następuje ogłoszenie wyników polowania i otrąbienie pokotu, zgodnie z hierarchią łowiecką, osobno dla każdego gatunku ubitej zwierzyny, z wyjątkiem ptactwa, które zostaje otrąbione wspólnym sygnałem „Pióro na rozkładzie”. Wszyscy w tym czasie stoją z odkrytymi głowami.
Radość w oczach Króla Polowania /fot. K. Ślósarczyk/
Łowczy ogłasza również króla polowania, a trębacz gra na jego cześć sygnał „Król polowania”.
Oficjalnym akcentem zakończenia polowania jest odegranie sygnału „Darz Bór”, który uczestnicy zobowiązani są wysłuchać z odkrytymi głowami. Przestrzeganie tego zwyczaju jest wyrazem szacunku dla kolegów, przyrody i kultury łowieckiej.
Po pokocie często odbywa się biesiada myśliwska przy ognisku lub w domku myśliwskim. Zarówno przy tej okazji, jak i w czasie wielu innych spotkań myśliwych (Msze Hubertowskie, Bale Myśliwskie, Jubileusze), trębacze mają szerokie pole do popisu. Mogą wykazać się swoimi umiejętnościami i zaprezentować marsze, fanfary, pieśni, hymny i inne myśliwskie utwory muzyczne.
Po skończonej biesiadzie rozjeżdżających się do domów myśliwych trębacze żegnają sygnałem „Pożegnanie”
Biesiada myśliwska z okazji 65 – lecia Koła Łowieckiego „Bażant” /fot. K. Ślósarczyk/

Opracowano na podstawie „Sygnały myśliwskie” pod red. Macieja Strawy.