Historia koła - Koło łowieckie "Bażant"
312
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-312,cookies-not-set,mkd-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,mkd-theme-ver-1.9,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Historia

Czyli jak powstało i rozwijało się Koło Łowieckie Bażant

XIX wiek – początki gospodarki łowieckiej

Od 1895 roku właścicielem Bestwiny stał się arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, który umierając przekazał swoje dobra bestwińskie synowi – Leonowi Karolowi. W tym też czasie, w szczególny sposób zajęto się prowadzeniem gospodarki łowieckiej.

Na teren Bestwiny wprowadzono 60 par czeskich bażantów łownych, których z roku na rok przybywało i pokoty były coraz bogatsze. Nadleśniczym i Wielkim Łowczym u arcyksięcia Habsburga był Wilhem Fuchs zamieszkały w Janowicach.

Habsburgowie zwłaszcza żona i spadkobiercy Leona Karola włodarzyli posiadłością bestwińską do sierpnia 1944 roku, kiedy to wyjechali do Wiednia pozostawiając majątek.

Lata powojenne w gospodarce łowieckiej nie były ustabilizowane, ponieważ zmieniały się granice obwodów.

Na zdjęciu po prawej książe Leon Karol Habsburg podczas polowania na Podkępiu. /Żródło: T. Lewczak „Zamek w Bestwinie” Fot. z albumu rodziny Ślosarczyków i Stanclików/

Koło łowieckie w Bestwinie

Początki Koła Łowieckiego w Bestwinie sięgają 1945 roku, kiedy to na wzór sprzed 1939 roku kilku przedwojennych myśliwych i kilku nowych adeptów łowiectwa wydzierżawiło tereny Bestwiny, Janowic, Bestwinki, Kaniowa, Dankowic i Starej Wsi. W 1948 roku z tych gromad powstała gmina zbiorcza z siedzibą w Bestwinie. Na terenie nowej gminy oraz na części gminy Wilamowice powstaje Koło Łowieckie „Lis”, które podlegało Powiatowej Radzie Łowieckiej w Białej Krakowskiej. Inicjatorem połączenia się myśliwych ze spółek był Jan Ślosarczyk. W 1951 roku w wyniku reformy administracyjnej tereny Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa weszły w skład powiatu bielskiego. Na tym terenie zaczęło polować Koło Łowieckie „Gwardia” powstałe przy Urzędzie Bezpieczeństwa. Większość myśliwych z Bestwiny od 1951 roku polowała w sąsiednich kołach. Dopiero w roku 1956 po przełomie politycznym na teren gminy Bestwina wrócili myśliwi polujący w sąsiednich kołach, gdyż Koło Łowieckie „Gwardia” uległo rozwiązaniu.

Pod nową nazwą

Powstało Koło Łowieckie „Bażant”, którego nazwa wywodzi się od dużych stanów bażantów. Sytuacja w kraju i w kole ulega stabilizacji. Rozpoczęła się planowa gospodarka łowiecka. Systematycznie wzrastała liczba sarny, bażanta i zająca. Prawie całkowicie zlikwidowano kłusownictwo. Powstały pierwsze poletka łowieckie, zaczęto uprawę kukurydzy i topinamburu. W 1985 roku oprócz typowej gospodarki łowieckiej koło zaczęło prowadzić hodowlę karpia na stawach o powierzchni około 6 ha. Zarobione pieniądze przeznaczono na zakup terenu w Bestwinie tzw. Studziennik, gdzie zostaje wybudowany domek myśliwski oraz urządzone zostają stawy hodowlane.

Ostatnie lata

W 1989 roku za prawidłową prowadzoną gospodarkę łowiecką Koło „Bażant” odznaczono „Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej”. W kole od lat oprócz prawidłowo prowadzonej gospodarki łowieckiej zwraca się uwagę na zachowanie tradycji myśliwskiej i wielkie znaczenie etyki. W 1998 roku koło ufundowało sztandar, który został poświęcony z okazji 50-lecia koła na terenie  gminy Bestwina w dniu 30 maja 1998 roku. Poświęcenia domku myśliwskiego dokonał w dniu 3 listopada 2000 roku, zaprzyjaźniony z Kołem Łowieckim ks. kan. Eugeniusz Stopka, proboszcz z Janowic. Z dniem 1 września 2004 roku ks. bp Tadeusz Rakoczy Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej mianował ks. kan. Eugeniusza Stopkę kapelanem Koła Łowieckiego „Bażant” w Bestwinie.

Dnia 5 lipca 2008 roku miały miejsce obchody 60-lecia naszego koła. Na terenie siedziby Koła odbyła się polowa Msza Święta pod przewodnictwem nieżyjącego już kapelana Beskidzkiej Okręgowej Rady Łowieckiej w Bielsku-Białej, księdza kan. Jana Łasuta oraz naszego kapelana księdza kan. Eugeniusza Stopki. Oprawę muzyczną uroczystości uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hreczecha” przy Nadleśnictwie Ujsoły.W Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele sąsiednich Kół, Stowarzyszeń, Władz Samorządowych oraz wielu mieszkańców Gminy Bestwina i sympatyków Naszego Koła. Dnia 17 września 2008r. Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała Kołu Łowieckiemu Bażant w Bestwinie Złom – czyli najwyższe odznaczenie łowieckie nadawane w Polskim Związku Łowieckim. Od 2018 roku posiadamy stronę internetową, na której zapisujemy dalsze karty naszej historii.

/Opracowano na podstawie „50 lat Koła Łowieckiego „Bażant” w Bestwinie”, dokumentacji koła, wspomnień i zdjęć członków koła/