O nas - Koło łowieckie "Bażant"
297
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-297,mkd-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,mkd-theme-ver-1.9,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

KOŁO ŁOWIECKIE BAŻANT

Koło Łowieckie „Bażant” w Bestwinie dzierżawi obwód łowiecki nr 166 położony w północnej części powiatu bielskiego. Przeważająca część obwodu znajduje się na terenie Gminy Bestwina i miasta Czechowice-Dziedzice. Stało się tak w 1997 roku po podzieleniu terenów Koła Łowieckiego „Bażaniec” w Czechowicach-Dziedzicach. Nasze Koło otrzymało wschodnią stronę Czechowic-Dziedzic między rzeką Biała a drogą DK-1, co znacznie zwiększyło teren do hodowli i polowania.

Widok na stawy w Bestwince. /fot. T. Wejster/

ŁOWISKO

Obecnie Koło dzierżawi teren o powierzchni użytkowej 3216 ha, na której wykonuje zadania związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej. Całość jest obwodem polnym, w którym dominuje zwierzyna drobna. Zwierzyna gruba to przede wszystkim sarna, a także jeleń i dzik. Drapieżniki to głównie lisy, jenoty, kuny i pojawiające się borsuki, norki, tchórze i szopy pracze.

Urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej to:

  • 25 paśników do saren
  • 110 lizawek
  • 27 ambon
  • 4 woliery
  • 84 podsypy dla bażantów
  • 1 magazyn paszowy

KYNOLOGIA

Członkowie Koła posiadają 13 psów myśliwskich różnych ras, najczęściej to labradory, wyżły gładkowłose, szorstkowłose, posokowce, w tym również posiadające świadectwa rodowodowe. Ich obecność na polowaniach w pełni zabezpiecza wymagania regulaminowe podczas polowań.

Jeden z towarzyszy naszych łowów – labrador Vita. /fot. T. Wejster/
Zwycięzcy zawodów o Puchar Prezesa 2017. /fot. A. Owczarz/

STRZELECTWO

Strzelectwo myśliwskie jest kontynuowane od początków istnienia Koła. Drużyny strzeleckie w różnym składzie w całej naszej wieloletniej historii brały udział w zawodach strzeleckich organizowane przez Zarządy Okręgowe PZŁ zajmując wysokie miejsca. Ponadto co roku przeprowadza się przystrzeliwanie broni gwintowanej, a także organizowane są zawody strzeleckie dla członków Koła o Puchar Prezesa Koła pod okiem instruktora strzelectwa myśliwskiego Kolegi Andrzeja Owczarza.

DOMEK MYŚLIWSKI

Członkom koła marzył się domek myśliwski, by w nim skupić swoją działalność kulturalną i towarzyską. Na przeszkodzie w tych marzeniach stały ciągle bardzo skromne fundusze. Koło zakupiło tzw. Studziennik. Członkowie nie szczędząc sił rozpoczęli prace rekultywacyjne tego terenu. Uregulowano stosunki wodne, posadzono szkółkę drzew iglastych i wybudowano stawy do hodowli ryb. Tak pozyskane fundusze dały możliwość budowy domku myśliwskiego przy dużej pomocy państwa Małgorzaty i Jana Francuz. Poświęcenia domku myśliwskiego dokonał w dniu 3 listopada 2000 roku zaprzyjaźniony z Kołem Łowieckim ks. kan. Eugeniusz Stopka.

Siedziba naszego Koła – Studziennik. /fot. T. Wejster/
Z dziećmi ze ZSP w Janowicach na rozdaniu nagród za udział w zbiórce żołędzi i kasztanów. /z galerii zdjęć ZSP w Janowicach/

EDUKACJA ŁOWIECKA

Od wielu lat Koło łowieckie „Bażant” prowadzi edukację łowiecką wśród dzieci i młodzieży ze szkół znajdujących się na terenie gminy Bestwina. Odbywają się spotkania myśliwych z dziećmi, na których propaguje się polski model łowiectwa. Co roku myśliwi organizują w szkołach zbiórkę żołędzi, kasztanów i ziaren zbóż pod nazwą: „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących”. Najaktywniejsi uczniowie otrzymują co roku atrakcyjne nagrody.